Главная
діалог   літн?   спорту   Unit   джерела»,   бореліоз   роботи   юшка   футбол   ПОРУШЕНН?   аденоміоз   прислівник   прав   информатик?   онкомаркер   питання,   спорту   ДЖЕРЕЛА   ХРОНІЧНОГО   ПРОСТАТИТУ   «бронзовий   кори?   ПОРУШЕННЯ   алла   несвіт  
Додати статтю | Реєстрація
 укр  |  рус 
Будівництво та ремонт
Відносини чоловіка та жінки
Готові домашні завдання (ГДЗ)
Дієтологія, косметологія, фітнес
Діти та родина
Документи для роботи
Захоплення та хобі
Здоров'я, медицина, захворювання
Маленькі хитрощі
Вітаміни
Вагітність та пологи
Вакцинація
Гінекологія
Жіночі захворювання
Жіночі хвороби
Зір та очі
Захворювання
Захворювання тварин
Захворювання шкіри
Зуби та ясна
Ліки та їх властивості
Маленькі хитрощі
Народна медицина
Невралгія
Нетрадиційна медицина
Перша допомога
Пластична хірургія
Профілактика захворювань
Різне про медицину
Сезонні захворювання
Статеві відносини
Стоматологія
Суглоби та кістки
Цікаві факти
Чоловічі питання
Конспекти, лекції, курсові роботи
Красота, імідж, одяг
Кулінарні рецепти
Мода та стиль
Питання психології
Подорожі та туризм
Працевлаштування та освіта
Шкільні реферати
We Learn English 7 class Alla Nesvit. (Англійська мова, 7 клас, Алла Несвіт) 
Рукавиці зв’язані однієї метою 
Індійське сарі 
Як вибрати косметику або гроші на вітер, отрута на полку 
10 таємниць чоловічої сили в сексі 
Як зменшити нудоту при вагітності 
Робота над помилками 
Як позбутися накипу 
Фуд - Розвідка 
Потуги 
Дієта космонавтів 
Горіхи підвищують ризик астми в дітей 
Дух осені. Нові й кращі аромати сезону 
Лляне масло кращий друг нашого здоров’я 
We Learn English, 7 class, Alla Nesvit. (Англійська мова, 7 клас, Алла Несвіт )  
Поняття творчості свободи і відповідальності 
Финансовая помощь: понятие, виды (субсидии, дотации, субвенции). Бюджетный кредит.  
Зачіски, які роблять вас молодше 
ПРОГРАМА зовнішнього незалежного оцінювання з математики  
Зберегти сторінку Зробити стартовою Відправити другу
 укр
 рус
Захворювання
Тромбоцити
Тромбоцити під різними назвами були відомі із середини XIX століття, ще через 40 років була встановлена їхня участь у згортанні крові й утворі тромбів, тоді ж італійський учений Біцоцеро уперше описав стрункий...


Тромбоцити під різними назвами були відомі із середини XIX століття, ще через 40 років була встановлена їхня участь у згортанні крові й утворі тромбів, тоді ж італійський учений Біцоцеро вперше описав будову тромбоцитів. Згодом були вивчені й функції тромбоцитів, але дотепер не можна сказати, що ці формені елементи крові повністю вивчені.

Що таке тромбоцити і їх будова

Тромбоцити (кров’яні пластинки, бляшки Біцоцеро) – це без’ядерні утвори, оточені мембраною, одна з основних різновидів формених елементів крові, що представляють собою фрагменти клітин кісткового мозку – мегакаріоцитів.

Тромбоцити формуються в кістковому мозку: від цитоплазми мегакаріоцита відшнуровується тромбоцит і надходить у кров. Період дозрівання тромбоцитів становить у середньому 8 днів, тривалість їх перебування в кровообігу - від 8 до 11 днів. У нормі в крові втримується 200 – 400 тис. тромбоцитів в 1 мкл крові.

Нормальні тромбоцити мають діаметр 3-4 мкм, маленькі форми (мікро форми) – менший, а більші (макро форми) – більший діаметр. У крові тромбоцити мають овальну або округлу форму із гладкою поверхнею. При зіткненні з якою-небудь чужорідною поверхнею тромбоцити стають активованими й здобувають зірчасту форму з ниткоподібними відростками (псевдо подібними).

У тромбоциті виділяють чотири зони:

над мембранний шар (глікокалікс) – він здійснює активацію тромбоцита; мембрану – вона здійснює взаємодію тромбоцита з факторами згортання крові; у внутрішнього шару мембрани є система каналів, що з’єднують поверхню мембрани із цитоплазмою; гель-зону (матрікс) – містить мітохондрії - постійні включення у всіх рослинних й тваринних клітинах, що виділяють гранули, що й приймають участь у процесах синтезу, що протікає у клітинах; зону органел – містить чотири типи гранул згортання, що накопичують фактори, крові, що містять деякі елементи мітохондрій, пухирці, канальця й контрастні зерна.

У тромбоцитах виявлені різні речовини, що прискорюють поетапне перетворення неактивних факторів згортання крові в активні.

Тромбоцити містять велику кількість білків (протеїнів) і амінокислот (складових частин білків), трохи менше жирів (ліпідів), невелика кількість золи, ліпопротеїдні комплекси, глікоген (запас вуглеводів – джерело енергії, необхідної для роботи клітини) у вигляді гранул різної величини, АТФ, натрій, кальцій, калій, магній, мідь, залізо, марганець і деякі інші компоненти.

Форми тромбоцитів

Залежно від ступеня зрілості розрізняють наступні форми тромбоцитів:

зрілі форми (у здорових людей вони становлять 80-95%), у них розрізняють зовнішню блідо-голубу зону (гіаломер) і центральну із зернистістю (грануломер); при зіткненні із чужорідною поверхнею гіаломер утворює на поверхні тромбоцита відростки різної величини й форми; юні (незрілі) форми – вони мають більшу форму в порівнянні зі зрілими тромбоцитами; поява цих форм у великій кількості говорить про підвищену роботу кісткового мозку, зв’язаної найчастіше із втратою крові; старі форми – різної форми утвору з вузьким ободком і більшою кількістю гранул і вакуолею; їхня поява у великій кількості говорить про наявність злоякісної пухлини; форми подразнення – більші по розмірах утвори самої різної форми, що виникають при порушенні процесу відшнуровки тромбоцитів від мегакаріоцитів; поява форм подразнення може говорити про захворювання крові; дегенеративні тромбоцити – дрібні змінені тромбоцити, їх наявність також свідчить про порушення кровотворення.

Основні фізіологічні властивості тромбоцитів

Основними фізіологічними властивостями тромбоцитів є схильність до адгезії (прилипанню до твердих поверхонь) і агрегації (склеюванню або процесу об’єднання окремих тромбоцитів у єдину систему), а також до адсорбції (осадженню) на поверхні факторів згортання крові, що втримуються в рідкій частині крові – плазмі й транспортуванню зі струмом крові.

Тромбоцити звичайно розташовуються по периферії потоку крові, ближче до стінок кровоносних посудин. Тут вони взаємодіють із клітками внутрішньої оболонки судин, що стимулює їх крове зупиняючу функцію.

При ушкодженні кровоносної судини різні компоненти його стінки стимулюють агрегацію (склеювання) тромбоцитів і реакцію звільнення: вивільнення із тромбоцитів гранул і утвір потужного підсилювача агрегації тромбоцитів тромбоксана А2. Реакція звільнення може відбутися також під впливом алергійних реакцій, вірусів, бактерій і так далі. У процесі реакції звільнення тромбоцити виділяють такі речовини, як АТФ, гистамін, адреналін, серотонін, ферменти й деякі фактори згортання крові. Із гранул тромбоцитів вивільняється кальцій, який змінює форму тромбоцитів, стимулює реакцію звільнення й активує необоротне склеювання тромбоцитів з утвором тромбу.

Зміна числа тромбоцитів у крові

Підвищення числа тромбоцитів (тромбоцитоз) може виникати при деяких захворюваннях крові, запальних захворюваннях, гострих інфекціях, після видалення селезінки.

Зниження числа тромбоцитів (тромбоцитопенія) з’являється при гальмуванні утвору мегакаріоцитів у кістковому мозку (наприклад, при гострому лейкозі, деяких видах анемій і так далі), при нагромадженні тромбоцитів у селезінці ( при цирозі печінки), підвищеному розпаді тромбоцитів ( при системній червоній вовчанці), ушкодженні тромбоцитів, викликаному фактором згортання крові тромбіном ( при зараженні крові) і так далі.

Тромбоцити – це важливий елемент крові, вони ухвалюють як безпосередню, так і опосередковану участь у процесі запобігання великої втрати крові .Автор: ukrix | Відгуки: 0 | Перегляди: 9145 | 01/11/2011 Здоров'я, медицина, захворювання - Захворювання

Ссылка на статью:


Оставить комментарий
Ваше имя:
Комментарий:
Введите текст, изображенный на картинке:
 
Інші статті цього автора
Чи можна вилікуватися від мігрені
З мігренню люди познайомилися задовго до Різдва Христова. Збереглися прадавні Єгипетські папіруси з описом мігренозного головного болю й способів боротьби із цією недугою. Прадавні люди готовили відвари трав і приймали...

Автор: ukrix |Відгуки:0 | Перегляди:3112 | 14/10/2011 Здоров'я, медицина, захворювання - Захворювання
Алергія - чи можна її уникнути
З настанням весни лікарі зустрічаються з так званою весняною хвилею алергій. Вони торкаються майже кожного: ми почуваємо, що закладений ніс, сльозяться очі, з’являється кашель. Така алергія - лише одна з можливих ...

Автор: ukrix |Відгуки:0 | Перегляди:1300 | 09/04/2015 Здоров'я, медицина, захворювання - Захворювання
Гіпоплазія щитовидної залози
Щитовидна залоза - це орган, який розташовується на передній поверхні шиї й виділяє в кров і лімфу гормони, що регулюють процеси росту, розвитку, діференцування (придбання особливостей, характерних саме ...

Автор: ukrix |Відгуки:0 | Перегляди:6463 | 03/04/2012 Здоров'я, медицина, захворювання - Захворювання
Причини кашлю
ЧОМУ МИ КАШЛЯЄМО? Кашель є однією із частих скарг пацієнтів. Звичайно приводом для звертання до лікаря стають болісний характер кашлю, що порушує якість життя, або поява поряд з кашлем інших симптомів. ...

Автор: ukrix |Відгуки:3 | Перегляди:7196 | 11/09/2011 Здоров'я, медицина, захворювання - Захворювання
Саркома
Слово - саркома походить від грецького слова саркос - м’ясо. Термін цей відомий з давніх часів і пов’язаний із зовнішньою подібністю злоякісних пухлин, що розвиваються зі сполучних тканин, з видом риб’ячого м’яса. Так ...

Автор: ukrix |Відгуки:0 | Перегляди:5204 | 03/04/2012 Здоров'я, медицина, захворювання - Захворювання