Главная
Learn   РЎРѓР Р†?то?\'||SLeeP(3)   Модні   Карієс   страница   афаз?   читание   сумки   тварина   лікуванн?   kitchen   Грип   захворювань   «мезоліт»,   театр   Поняття   англ   домашня   племінний   навколо   простудних   инфраструктура   геометрія   яблоки   стор  
Додати статтю | Реєстрація
 укр  |  рус 
Будівництво та ремонт
Відносини чоловіка та жінки
Готові домашні завдання (ГДЗ)
Дієтологія, косметологія, фітнес
Діти та родина
Документи для роботи
Захоплення та хобі
Здоров'я, медицина, захворювання
Маленькі хитрощі
Вітаміни
Вагітність та пологи
Вакцинація
Гінекологія
Жіночі захворювання
Жіночі хвороби
Зір та очі
Захворювання
Захворювання тварин
Захворювання шкіри
Зуби та ясна
Ліки та їх властивості
Маленькі хитрощі
Народна медицина
Невралгія
Нетрадиційна медицина
Перша допомога
Пластична хірургія
Профілактика захворювань
Різне про медицину
Сезонні захворювання
Статеві відносини
Стоматологія
Суглоби та кістки
Цікаві факти
Чоловічі питання
Конспекти, лекції, курсові роботи
Красота, імідж, одяг
Кулінарні рецепти
Мода та стиль
Питання психології
Подорожі та туризм
Працевлаштування та освіта
Шкільні реферати
Протеїн 
Алергія на свійських тварин 
Взаєморозуміння. Більше користі або шкоди 
Передлежання плаценти 
Анемія вагітних 
Роман з колишнім. Іноді вони повертаються. 
Планування вагітності й гармонія в сексуальнім житті 
Гайморит. Що робити? 
Користь або шкода від засобів для схуднення 
Народні засоби від застуди, нежитю й кашлю 
Як збільшити простір ванної кімнати 
Укладання плитки PIERRA 
Рухливі ігри — важливий засіб фізичного виховання дітей дошкільного віку. 
Скелі Мохер в Ірландії - найвищі скелі Європи.  
Финансовая помощь: понятие, виды (субсидии, дотации, субвенции). Бюджетный кредит.  
Поняття творчості свободи і відповідальності 
We Learn English, 7 class, Alla Nesvit. (Англійська мова, 7 клас, Алла Несвіт )  
Хміль - лікар для жирної шкіри 
Фуд - Розвідка 
Зберегти сторінку Зробити стартовою Відправити другу
 укр
 рус
Різне про медицину
Психосоматика - чи може людина перемогти недугу
У середині двадцятого сторіччя чудовий радянський психолог А.Р.Лурія ввів термін – «внутрішня картина хвороби», який позначає всі думки, переживання, почуття, які має захворіла людина із приводу своєї тілесної...


У середині двадцятого сторіччя чудовий радянський психолог А.Р.Лурія ввів термін – «внутрішня картина хвороби», який позначає всі думки, переживання, почуття, які має захворіла людина із приводу своєї тілесної недуги. Від того, якою буде ця картина, залежить дуже багато чого…Іноді психологів обвинувачують у відірваності від реальності (Це все теорія, у мене все по-іншому). Можливо, часом це й так, але іноді така позиція може перешкодити звернутися по допомогу й змінити своє життя. Подивимося, наскільки відрізняються в думках теоретики й практики, які міркують сьогодні на тему - Чи може людина перемогти важку хворобу?.Що таке психосоматика?Психосоматика – найцікавіша область психології, що займається взаємозв’язком психічних і соматичних процесів у людині. Сучасна психосоматика ґрунтується на експериментально доведеному й підтвердженому факті, згідно з яким емоції можуть вирішальним чином впливати на соматичний стан людини. Ще Гіппократ говорив про те, що лікувати треба не стільки хворобу, скільки саму людину, а це означає – відновити її зв’язки з світом.

Ця ідея знайшла своє підтвердження в численних випадках зцілення від, видалося б, невиліковних захворювань. Коли лікарі, розводять руками, говорили про волю до життя й оптимізм, як єдиній причині, що витягнула хворих з «гарантованої» смерті. Коли людина зустрічається зі своєю хворобою, вона попадає в кризову ситуацію, яка неминуче відбивається на всій її особистості. Людина починає задавати собі питання, шукає відповіді, намагається розібратися, що з нею відбувається, і те, ЯК вона це робить, може вплинути на весь плин захворювання. Фактично, той або інший кінець хвороби залежить не тільки від того, наскільки правильно буде відбуватися безпосереднє лікування хворого, але й від того, наскільки здатною буде вона внутрішньо протистояти хворобі. У середині двадцятого століття чудовий радянський психолог А.Р.Лурія ввів термін – «внутрішня картина хвороби», який позначає всі думки, переживання, почуття, які має захворіла людина із приводу своєї тілесної недуги. Від того, ЯКОЮ буде ця картина, залежить дуже багато чого…Небагато теорії. Внутрішня картина хвороби (ВКХ) має свою структуру, універсальну у всіх людей, незалежно від їхнього захворювання. Вона складається із чотирьох рівнів. * 1. Сенсорний рівень (рівень відчуттів). Звичайно динаміка становлення ВКХ починається з відчуттів, які з’являються у два етапи. На першому етапі відчуття виникають у вигляді первинного усвідомлення якогось неблагополуччя, дискомфорту. Людина ще не може сказати, що з нею не так («щось із мною не те»), тому що її відчуття ще не визначені. Закінчується цей етап тоді, коли вона одержують свою назву й позначення. Наступає другий етап сенсорного рівня, коли відчуття стають знаками хвороби людини («я почуваю сильну слабість і запаморочення»). * 2. Когнітивний рівень (рівень пізнання й розуміння). Щоб відчуття в тілі були сприйняті як симптом хвороби, повинна існувати когнітивна модель хвороби. Когнітивна модель вирішує, якій хворобі приписати відчуття й робить вибір ярлика хвороби, під який будуть підбудовуватися соматичні відчуття. Найважливішим моментом на цьому рівні є оцінка погрози хвороби. Чим сильніше буде оцінка погрози, тим гостріше може бути емоційна реакція людини. * 3. Емоційний рівень. Спектр можливих емоційних реакцій людини дуже широкий. Від анозогнозії (заперечення хвороби – « Ні, цього не може бути, я нічим не хворий») до іпохондричних реакцій (пошук і знаходження ознак своєї хвороби у всіх своїх відчуттях – «Сьогодні я кашлянув три рази - у мене рак легенів»). * 4. Рівень мотивацій. Тут мова йде про зміст, який людей вкладає у свою хворобу. Зміст хвороби може змінити образ «Я» людини, її само відношення, відносини з іншими людьми й світом взагалі. Хвороба може стати перешкодою у втіленні основних життєвих мотивів людини, і тоді людина дуже прагне позбутися хвороби.

Але іноді хвороба може одержати зміст такого «помічника» у рішенні більш складних життєвих завдань (вторинна вигода хвороби), наприклад, якщо хвороба не дає розвалитися родині або не дозволяє відчути складності й проблеми в якійсь іншій сфері. Найчастіше зустрічається амбівалентне відношення до хвороби: з одного боку, людей прагне від неї позбутися, а з іншого боку, у чомусь знаходить вигоду. Якщо уявити собі рух якихось імпульсів усередині цієї структури, то ці імпульси можуть рухатися як знизу нагору – від відчуттів до мотивації («я почуваю себе хворим, тому не піду на роботу й буду цілий день лежати й розповідати всім про свою хворобу»), так і зверху вниз – від мотивацій до відчуттів. Тут можливі два варіанти розвитку подій.

Перший – коли мотивація людини приводить до утвору симптомів. Наприклад, людина, маючи вторинну вигоду від своєї хвороби, може бути несвідомо зацікавлена у її розвитку (Чоловікові, у якого не складається кар’єра, може бути простіше пояснювати свої невдачі хворобою, чим професійною неспроможністю). Другий варіант – коли мотивація людини приводить до зцілення. І саме тут може виявитися неоціненної допомога психолога й психотерапевта. Чим може допомогти психолог і психотерапевт? - По-перше, підтримати й заспокоїти людину у важкій кризовій ситуації – хвороби. - По-друге, допомогти усвідомити і як наслідок змінити несвідомі мотивації людини, що перешкоджають її видужанню. - По-третє, допомогти усвідомити внутрішні конфлікти, що впливають на мотиваційну сферу. - По-четверте, допомогти змінити відношення до хвороби, не дозволити хворобі захопити все внутрішнє й зовнішнє життя людини. Усе це може суттєво відбитися на тривалості, плині, і навіть цілковитім зціленні важкої хвороби. Про те, як людина може подолати важку хворобу, розповідає Режисер-Постановник нашумілого фільму «Параграф 78».П’ять років тому я важко занедужав. Коли я тільки зіштовхнувся зі своєю хворобою, то вона відразу дуже сильно опанувала моєю свідомістю. Думки про хворобу стали заволодівати мною, і світ цілком почав сприйматися крізь призму того негативу, який вона привнесла в моє життя. Була навіть якась фобія, я боявся вийти з будинку. Боявся, що мені стане погано, і одна ця думка мене втримувала в якімсь стані нерухомості.

Звичайно, це не було тільки лише фантазією - були реальні медичні показники, наприклад, найсильніший внутрішньо черепний тиск, коли ти буквально не можеш устати з ліжка. А далі я помітив, що тиску, може бути, уже й немає, але є найсильніший страх того, що він виникне. І цей страх був, напевно, навіть більшим злом, чим сам тиск. Мене навіть не злякав мій діагноз, хоча він і був смертельним. Я, скоріше, навіть зрадів, тому що зрозумів, чим було викликане моє погане самопочуття. Думаю, що найстрашніший діагноз набагато краще, чим невизначеність, тому що, знаючи причину захворювання, ти маєш у руках можливість щось виправити. І я вирішив не упустити цю можливість.

Я став боротися. Я став стежити за собою, за дієтою, намагався думати не про хворобу, не про те, як мені не повезло в житті, а про те, що необхідно робити, щоб видужати. Мені не просто хотілося вижити, але хотілося зберегтися у всій своїй насназі. Мені хотілося залишитися гарним професіоналом, нормальним чоловіком, цікавою людиною. Звичайно, страхи ще залишалися. Долалися вони тільки роботою. Я працював, навіть коли лежав у лікарні. І на операцію приїхав зі знімального майданчика. Був якийсь внутрішній голос, який мені увесь час говорив, що я не повинен замикатися на своїй хворобі, що я повинен ворушитися, повинен діяти, повинен іти вперед. Спочатку поступило замовлення на одне кіно, до якого я сам написав сценарій. Перший канал поки заморозив цей фільм, але з’явилася якась упевненість у собі, і на цій хвилі я зняв «Параграф». Коли почалася серйозна робота, то я зрозумів, що ніяких знижок ніхто не робить і моя хвороба - це лише мої проблеми, які не повинні стосуватися інших. Я розумів, що справа, яку я роблю – важливіше всього, у тому числі й мого самопочуття. Навіть якби мені довелося пересісти на кресло-візок, я однаково б приходив на знімальний майданчик. У якімсь сенсі, я працював краще, чим здорова людина, тому що увесь час змушений був контролювати себе, не давати собі розслаблюватися. Я сама по собі людина вимоглива й не давав спуску ні собі, ні іншим. Звичайно, було іноді дуже погано й важко, але я йшов далі. Я навчився відокремлювати себе від своєї хвороби. Так, зараз усі за, але те, що із мною відбулося: діагноз, лікарня, операція, лікарі – усе це змінило в якімсь сенсі моє життя в кращу сторону. Моя хвороба дала мені можливість переосмислити багато речей. З’явилася якась розважливість, мудрість, я не приймаю похапцем, як раніше, серйозні рішення. Додалося життєвого досвіду, який дуже допомагає як у роботі, так і у взаєминах з людьми. Усе це привело до того, що я зняв кіно, про яке давно мріяв. Я одружився, хоча до хвороби мої відносини з дівчатами якось не складалися. Я повний творчих планів, збираюся знімати новий фільм. Зараз я впевнено можу сказати, що живу в повну силу

Не дуже давно я написав сценарій, робочу назву якого «Коли на сонці піде дощ». Там, головному героєві, людині, яка зламалася під гнітом важких життєвих обставин, один мудрець говорить: «Не треба думати, що все закінчилося. Тому що все закінчиться тільки тоді, коли на сонці піде дощ».

Це значить, що поки Сонце світить і на планеті Земля триває життя, поки ми самі живі, нічого не закінчене. Усі можна змінити, усі можна виправити. Не можна думати, що все закінчилося, поки все не закінчиться насправді. А закінчиться насправді все тільки тоді, коли на Сонці піде дощ». Манухіна Наталя Михайлівна: канд. Психологічних наук, клінічний і медичний психолог говорить:У традиційній психосоматиці прийнята стратегія пошуку причин появи того або іншого захворювання через питання «Чому воно з’явилося?» Ми у своїй практиці звертаємо увагу, що всі названі ситуації можуть скоріше відповідати на запитання «Навіщо потрібна хвороба?» Наведений же сюжет М. Хлебородова є, на наш погляд, яскравим прикладом реалізації ним у життя відповіді на запитання «Навіщо мені здоров’я?»Більшість людей хворіють, поки цінність здоров’я не перевищить значимість хвороби. Цьому існує безліч прикладів в історії людства. Наприклад, статистика показує різкий спад числа загострень хронічних соматичних захворювань у періоди тривалих воєн. Або випадки «чудесних лікувань» людей, отримавши сенс життя, описані, наприклад, такими авторами як І. Ялом, Саймонтон К. і С. і ін. Отже, якщо виходити з питання «Навіщо?», то ми прийдемо до розмови не стільки про мотиви, скільки про формуючі їхні потреби. Адже саме незадоволені потреби створюють сховані мотиви ( у тому числі неусвідомлювані самою людиною), що часто проявляються у формі фізичного нездужання. При тривалім існуванні незадоволеності життєвою ситуацією може розвиватися те або інше хронічне соматичне захворювання. Тому, скоріше, правочинне досліджувати наступні теми: «Навіщо я хворію?», «Що стоїть за моїм хворобливим станом?», « Для чого мені здоров’я?», « Як я його використовую в майбутньому?»І тоді психолог може також допомогти:- виявити, які в людини, яка хворіє, існують незадоволені потреби в даний період її життя - сформувати суть формуючі (довгострокові) і актуальні (короткострокові) життєві цілі; - знайти вирішення проблем, що видадуться болісно безвихідними, перетворивши їх у конкретні задачі. Олександр Черніков: практикуючий психотерапевт, кандидат психологічних наук, професор Інституту практичної психології й психоаналізу. Практика лікування смертельно хворих людей повна історій несподіваних і загадкових видужань. Коли їх запитували, як вони пояснюють для себе відступ хвороби, вони відповідали щось начебто «я не можу вмерти, поки мій син не закінчить школу» або « без мене вся робота встане», або «я не можу вмерти, поки не виконаю свій борг». Схоже, що воля до життя й наповненість її змістом впливають на протікання серйозних захворювань. З іншого боку, дослідження вказують, що стрес впливає на посилення сприйнятливості організму до захворювань. Хронічний стрес приводить до гормональних порушень і до придушення імунної системи організму, що може сприяти виникненню такого захворювання як, наприклад, рак. Однак, рівень емоційного стресу, викликаного зовнішніми подіями, залежить від того, як ця конкретна людина ці події інтерпретує й переживає. Ще до виникнення хвороби багато онкологічних хворих були піддані почуттям безнадійності й безпорадності. Майже дві тисячі років тому, у другім столітті нашої ери, римський лікар Гален звернув увагу на те, що життєрадісні жінки рідше занедужують раком, чим жінки, що часто перебувають у подавленому стані. Факт наявності смертельного захворювання може бути просто кроком до давно очікуваної смерті, а може навпаки подіяти зненацька протверезіння. Перед особою серйозної й навіть смертельної погрози людина як би одержує дозвіл на поведінку, яка для нього раніше була неприйнятною. Тепер вона може постояти за себе, прямо обговорювати свої відносини зі своїми близькими. Хвороба може дати людині можливість сказати ні або навпаки постаратися реалізувати те, що вона увесь час відкладала. Психотерапія може допомогти таким пацієнтам зайняти активну позицію в боротьбі із хворобою, підвищити опірність захворюванню. Широке поширення одержали методи релаксації, візуалізації – робота із зоровими образами видужання, техніки подолання затаєних образ, робота з життєвими цілями й сенсами, робота з болем і страхом смерті. Із усього вищесказаного можна зробити дуже важливий висновок. Ми бачимо, що думка теоретиків не розходиться з думкою практика. А це значить, що ми можемо витягти дуже коштовні уроки. Ті, хто вважають, що психологи тільки бовтають - мають можливість переконатися в істинності цієї балаканини, а ті, хто довіряє тільки теорії - побачити, як вона відбивається на практиці. Та...іти вперед! За допомогою теорії й з допомоги практики!Автор: ukrix | Відгуки: 0 | Перегляди: 1636 | 09/04/2015 Здоров'я, медицина, захворювання - Різне про медицину

Ссылка на статью:


Оставить комментарий
Ваше имя:
Комментарий:
Введите текст, изображенный на картинке:
 
Інші статті цього автора
Безсоння й боротьба з ним
Наслідки безсоння проявляються в наступних симптомах: утома, нестача енергії, труднощі в концентрації уваги, дратівливість.

Автор: ukrix |Відгуки:1 | Перегляди:2626 | 19/05/2012 Здоров'я, медицина, захворювання - Різне про медицину
Вам заважають кілограми
Чому життя так несправедливе? Одні лопають усе підряд, навіть не згадуючи слово - дієта, і залишаються стрункими й гарними, а інші відмовляють собі у всьому, позбавляють себе будь-якої смачної насолоди - і однаково повніють. Де...

Автор: ukrix |Відгуки:0 | Перегляди:2912 | 11/09/2011 Здоров'я, медицина, захворювання - Різне про медицину
Фейхоа. Корисні властивості фейхоа
Фейхоа – вічнозелений чагарник із сімейства миртових. Свою назву він одержав на честь першовідкривача Жоао да Силва Фейхо, який уперше виявив рослину на території Бразилії наприкінці XIX століття. У дикій природі...

Автор: ukrix |Відгуки:0 | Перегляди:2941 | 28/04/2012 Здоров'я, медицина, захворювання - Різне про медицину
Вимисли й правда про воду, яку можна вживати без шкоди людському організму
- Не вірите мені, можете спробувати поливати квіти в будинку тільки лише кип’яченою водою. Подивитеся, у яку зневіру вони незабаром прийдуть. Або котика свого спробуйте напувати кип’яченою водою. Побачите, що з його зубами трапиться...

Автор: ukrix |Відгуки:1 | Перегляди:3476 | 16/09/2011 Здоров'я, медицина, захворювання - Різне про медицину
Яким повинен бути сніданок навесні
Не секрет, що навесні в багатьох занепад сил починається вже із самого ранку. Але роботу, справи, поїздки не скасувати через це. Тому давайте складемо оптимальне меню для сніданку - ситного, корисного, що й надає сили. Спец...

Автор: ukrix |Відгуки:0 | Перегляди:3171 | 14/10/2011 Здоров'я, медицина, захворювання - Різне про медицину